وبلاگ رسمي سئوشو وبلاگ رسمي سئوشو .

وبلاگ رسمي سئوشو

ماليات بر ارزش افزوده و برقراري عدالت اجتماعي

رابطه ماليات بر ارزش افزوده و ايجاد عدالت اجتماعي

عدالت اجتماعي در واقع به معني اين است كه حقوق اقتصادي در حوزه رفتارها و روابط اقتصادي رعايت شود و اين زماني امكان پذير است و اتفاق مي افتد كه تمامي افراد جامعه به حق خود از ثروت و در آمد برسند و از مهمترين ابزار تحقق اين امر وجود ماليات ها مي باشد.ماليات در همه كشورها ،به ويژه در كشورهاي جهان اول و پيشرفته از اهميت بسزايي برخوردار است و هرچه پيشرفت و توسعه اقتصادي آن كشور بيشتر باشد ماليات نيز از اهميت بيشتر ي برخوردار است.

بطوريكه در كشورهاي پبشرفته بيشترين درآمد دولت و يا بهتر بگوييم منبع اصلي درآمد دولت ،ماليات مي باشد. در كشور ما طي سال هاي اخير در همين راستا اصلاحاتي صورت گرفته و ساختار درآمدي دولت اصلاح شده و اتكا به در آمدهاي نفتي كاهش يافته زيرا اتكا به درآمدهاي نفتي نوسانات شديد قيمت نفت در بازار را در پي دارد كه سبب پيامدهاي نامطلوب بر اقتصاد كشور مي شود و استفاده و فروش بي رويه منابع نفتي آثار مخربي را براي نسل هاي آينده در پي داشته و آنان را از اين منبع خدادادي محروم مي نمايد.

درواقع بايد گفت كه ماليات در هر كشوري از جايگاه ويژه اي برخوردار است. در كشورهاي پيشرفته و جهان اول بيشترين منابع دولت ها از راه دريافت ماليات تامين مي شود . بر همين اساس ميزان درآمدهاي يك دولت با ميزان كارايي نظام مالياتي رابطه مستقيم دارد . در حال حاضر  تمامي دولتها براي ايجاد تعادل اقتصادي داراي ابزارهايي هستند كه با استفاده از آنها بر بازارهاي اقتصادي و قيمت ها نظارت مي كنند و قابل ذكر است كه اجراي قانون ماليات ها و تاثير آن بر ايجاد اين تعادل اقتصادي و تامين عدالت اجتماعي نقش ويژه اي به خود گرفته است.

در اين بين ماليات بر ارزش افزوده نقش موثرتري داشته و بدليل تمركز بر خريد و فروش در تحقق عدالت اقتصادي نقش بسزايي دارد و مصرف هر شخص با ماليات پرداختي آن رابطه مستقيم دارد ،به اين معني كه هرچه بيشتر مصرف كند بايستي ماليات بيشتري پرداخت نمايد. ماليات بر ارزش افزوده به دليل ويژگي هايي كه دارد از طريق فروش كالا و خدمات ،هم ايجاد درآمد مي نمايد و هم با استفاده ويژگي بارز توزيع درآمد ميتواند با از بين بردن نابرابري هاي درآمدي در اقتصاد ،موجب تحقق عدالت اجتماعي شود. در واقع رابطه ماليات بر ارزش افزوده و عدالت اجتماعي رابطه اي مستقيم است .

از اهداف ماليات بر ارزش افزوده ميتوان موارد زير را نام برد

 اهداف درآمدي

 اهداف توزيعي

 اهداف تثبيتي

 اهداف تخصيصي

شايان ذكر است در بين اين اهداف ، اهداف توزيعي از اهميت ويژه اي برخوردار است به دليل اينكه ماليات از صاحبان درآمد اخذ شده و در جهت از بين بردن فقر و فاصله طبقاتي و كاهش تراكم ثروت و تامين نيازهاي اساسي براي همه و شفاف سازي معاملات و مبادلات اقتصادي در زمينه توسعه عدالت مورد استفاده قرا مي گيرد .دولت از راه وصول ماليات بر ارزش افزوده و تقويت بنيه مالي براي ارائه خدمات بيشتر به جامعه و كم كردن بهره طبقات كم درآمد و با توزيع مجدد درآمدها در بين طبقات مختلف جامعه بصورت مطلوب ، راه هاي رسيدن به عدالت اقتصادي را هموار مي سازد.

نكته: درآمد بدست امده از ماليات بر ارزش افزوده در امور سرمايه گذاري جهت توسعه ي زير ساخت ها مصرف مي شود و به اين طريق چرخه توليد بازمي گردد .به همين دليل است كه كمك بسياري به توسعه و گسترش عدالت مالياتي نموده و همينطور باعث افزايش رشد اقتصادي و رفاه اجتماعي مي شود.

براي دريافت اطلاعات بيشتر در زمينه ماليات بر ارزش افزوده ، مزايا و معايب آن ،معافيت هاي ماليات بر ارزش افزوده و تاثيرات ماليات بر ارزش افزوده بر عوامل مختلف جامعه از جمله عدالت اجتماعي ، رونق اقتصادي ، فاصله طبقاتي ، الگوي مصرف ، عدالت مالياتي ،شهرداري ها ، دخانيات ، خدمات شهري ، آباداني شهري و روستايي و ... به سايت موسسه حسابرسي محاسبان مراجعه نموده و از مشاوره رايگان در اين زمينه بهره مند شويد.

منبع : موسسه حسابرسي محاسبانبرچسب: موسسه حسابرسي، گزارش حسابرسي، استانداردهاي حسابداري، كاربرد گزارش حسابرسي، صورت هاي مالي،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۷ آذر ۱۳۹۶ساعت: ۰۳:۳۷:۵۲ توسط:احمدي موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :